Barwierstwo, tekstylia w sztuce
W tym roku do zagadnień programowych Pracowni działań i projektów artystycznych zostały włączone nowe obszary poszukiwań twórczych. Jednym z nich jest proces barwienia włókien ze szczególnym uwzględnieniem barwników naturalnych. Odkrywamy na nowo znane od wieków metody i rośliny barwierskie. Za nami pierwsze próby, wyjazd do Łodzi i wizyta w pracowni barwierskiej Aleksandry Bystry a także zwiedzenie ekspozycji Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz MS1 i MS2. Doświadczenia te zostały przełożone na język sztuki. Prezentowane zdjęcia oraz filmy pokazują jak w różny sposób można szukać inspiracji i wykorzystywać tekstylia do pracy twórczej.
Autorki i autorzy prac: studentki i studenci I roku studiów 2 stopnia oraz II roku studiów 1 stopnia kierunku Sztuki Wizualne
„ODnowa”
Celem projektu było odnowienie przestrzeni oraz twórcze podejście do prac takich jak aranżacja sali i dostosowanie jej do potrzeb miejsca spotkań zarówno w trakcie zajęć jak i poza nimi. Wiele godzin wspólnej pracy za nami. Dzięki temu stoły zostały odnowione techniką pouringu, zaaranżowano kącik rekreacyjny z własnoręcznie uszytymi poduszkami, które powstały w trakcie warsztatów z Yulią Drozdek. Do wykonania i wypełnienia prac wykorzystano w dużej mierze materiały tekstylne oraz folie z recyklingu. Sala, w której pracujemy stała się przyjazna, estetyczna a dzięki naszym staraniam mamy poczucie satysfakcji i tego, że pracując w grupie można wiele osiągnąć. Projekt został zrealizowany przez Koło Naukowe „Wspólna Przestrzeń” i sfinansowany z budżetu Parlamentu Studenckiego UZ.
Uczestniczki, uczestnicy projektu: Viktoria Sepska, Kinga Tamul, Aneta Tamul, Martyna Mazur, Angelika Kąpielska, Damian Mejor, Bartłomiej Kaczmarek
Interaktywne formy przestrzenne
Głównymi problemami stawianym w trakcie tych realizacji były kwestie interakcji z odbiorcą oraz praca o charakterze site-specific .
Iryna Zhyla, „Znikanie”, II rok studiów 2 stopnia kierunku Sztuki Wizualne
Dopiero po pół roku zdałam sobie sprawę, że stworzyłam ten film z pobudek egoistycznych - pozbyć się poczucia winy wchodząc na chwilę w sytuację moich rodaków. Nie udało się. Ani film, ani sytuacja wykreowana przeze mnie w piwnicy uczelni nawet w jednym stopniu nie oddają realiów wojny. Można wyłączyć głośnik z syreną, wyjść z piwnicy, można zdjąć słuchawki i wyłączyć ten film. W Ukrainie nie da się od tego odciąć - jest to codzienność całego kraju i dramat każdego z osobna.
Martyna Mazur, „Sztuczny Człowiek”, I rok studiów 2 stopnia kierunku Sztuki Wizualne
Warsztaty twórcze
Doświadczeniem bazowym w programie Pracowni jest cykl autorskich warsztatów początkowo proponowanych przez prowadzącą a następnie przez studentki i studentów pierwszego roku. Ich praca koncepcyjna rozpoczęła się od wylosowania na chybił trafił jednego słowa ze słownika słów bliskoznacznych. Warsztaty w większości realizowana była w zespołach dwuosobowych. „Wisienką na torcie” był mural zrealizowany na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. Różne techniki i tematy, różne osoby i postawy twórcze – wspólnym mianownikiem były integracja i rozwijanie myślenie twórczego jak i wielu innych kompetencji.
Studentki i studenci I roku studiów kierunku Sztuki Wizualne: Marta Dominiak, Marta Graczyk, Sofiia Alchynska, Natalia Borończyk, Agnieszka Kowaliczek, Laura Krawczyk, Jakub Linczewski, Ewelina Nawrocka, Mateusz Radczyc, Sofiia Sadovnycha, Maryia Staliarova, Julia Surowiec, Gabriel Zehaczyk