Instytut Sztuk Wizualnych współpracuje z wieloma placówkami kulturalnymi, uczelniami i wydziałami artystycznymi oraz placówkami oświatowymi. Organizowane są wystawy prezentujące dorobek artystyczny jednostki (wykładowców, studentów i dyplomantów).
Od wielu lat istnieje bliska współpraca z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie organizowane są m.in. spotkania pracowników placówki ze studentami w ramach oprowadzań kuratorskich, co daje możliwość konfrontacji ze współautorami koncepcji artystycznych i wystawienniczych.
Od wielu lat istnieje bliska współpraca z Galerią BWA w Zielonej Górze, gdzie podopieczni przedszkoli i szkół zapraszani są do uczestnictwa w autorskich warsztatach artystycznych prowadzonych przez studentów. Tego typu działania mają na celu przygotowanie ich do pracy w zawodzie animatora zajęć plastycznych.
Podjęliśmy wspólne działania z interesariuszami zewnętrznymi z obszaru firm projektowych i przemysłu. Ich celem jest realizacja konkretnych zadań, jakie stawiają interesariusze z dziedziny współczesnego designu: opracowanie projektów logotypów, nowych wzorów produktów, opakowań, reklamy, prototypów form użytkowych. Studenci kierunku architektura wnętrz praktykują w firmach projektowych.
Działania dotyczące współpracy z przemysłem są merytorycznie wspierane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Planujemy rozszerzenie wspólnych przedsięwzięć o realizację prac dyplomowych, które będą uwzględniały problematykę zgłaszaną przez interesariuszy zewnętrznych. Mamy nadzieję, że tego typu projekty pomogą naszym absolwentom zdobyć doświadczenie zawodowe i cenne informacje o rynku pracy.
W 2019 Instytut Sztuk Wizualnych rozpoczął współpracę z firmą zewnętrzną Anmet, zajmującą się recyklingiem zużytych elementów skrzydeł turbin wiatrowych. W tym czasie została ogłoszona pierwsza edycja konkursu dla studentów na projekt formy użytkowej z elementów skrzydeł turbin wiatrowych. Studenci mają okazję brać udział w innowacyjnym procesie projektowym z materiału recyklingowego - fragmentów skrzydła, które są materiałem kompozytowym złożonym z włókna szklanego wzmocnionego żywicą epoksydową i balsą. Nowatorskie koncepcje doczekały się wielu nagród oraz świadectw rejestracji wzorów użytkowych oznaczonych w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej numerami: 006996617-0001, 006996617-0002, 006996617-0003, 006996617- 0004, 006996617-0006.
Projekty w formie prototypów w skali 1:1 w lutym 2020 oraz w styczniu 2022 wzięły udział w targach 4 Design Days w Katowicach: REDESIGN - MULTIFUNKCYJNOŚĆ FORMY - wystawa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ na 4 Design Days 2020. W wystawie zaprezentowali swoje projekty, koncepcje projektowe i prototypy mebli, form użytkowych studenci, kadra dydaktyczna i absolwenci Instytutu Sztuk Wizualnych.
Wykład przeprowadzili Panowie Piotr Burzyński i Karol Burzyński z firmy bardins3d
Pan Piotr wprowadził nas w obszar cyfrowej rekonstrukcji 3D zabytków i skanowania 3D, natomiast Pan Karol przeprowadził dogłębny wykład dotyczący projektowania 3D i wizualizacji. Mieliśmy możliwość zaobserwowania jak wygląda proces precyzyjnego skanowania detali na profesjonalnym urządzeniu, mogliśmy sprawdzić także jak działa specjalny manipulator (mysz) do projektowania w środowisku 3D
Prezentacja dla studentów o silikonach i żywicach. W zeszłym tygodniu w Pracowni Rzeźby odbył się otwarty wykład o możliwościach zastosowania do celów artystycznych żywic i silikonów. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele firmy Connector: Pani Justyna Fuz - Specjalista ds. jakości produktu i Pan Grzegorz Kowalczyk Kierownik Serwisu Technicznego.
Czeka nas jeszcze jedno spotkanie, na którym będziemy przygotowywać z powierzonych próbek materiałów formy do odlewów.