Podstawowy cel pracowni to opanowanie przez studentów wiedzy i umiejętności warsztatowych w zakresie druku serigraficznego oraz kreatywne posługiwanie się nim. W trakcie zajęć studenci, oprócz wiedzy technologicznej, zdobywają umiejętność budowania obrazu graficznego w oparciu o wrażliwą obserwację rzeczywistości – rzeczy i zjawisk, ich wnikliwą analizę, śmiały eksperyment oraz stałe twórcze poszukiwanie osobistej wypowiedzi artystycznej.
Program obejmuje naukę tradycyjnej techniki drukarskiej oraz własne poszukiwania, zmierzające do zdobywania jak najszerszych możliwości kreacji, a także rozwój osobowości i postawy artystycznej, poszukiwanie własnego języka graficznego, naukę samodzielności w podejmowaniu decyzji oraz otwartość do dialogu.
Studenci otrzymują zestaw zagadnień w postaci tematów inspirujących do rozważań i zmuszających do niebanalnych realizacji. Od studentów oczekuje się również podejmowania własnej tematyki, propozycji własnych tematów, w których wykażą się umiejętnościami interpretacyjnymi.
Proces dydaktyczny trwa trzy etapy – zaczyna się w postaci obligatoryjnego semestru, następnie kontynuowany jest jako wybrana pracownia, a kończy się – dla chętnych – możliwością realizacji pracy dyplomowej. Wszystkie etapy pracy odbywają się pod wrażliwym okiem opiekunów.
Studenci w ramach pracy własnej zobowiązani są do poszerzania wiedzy poprzez lekturę pozycji z zakresu grafiki oraz aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym – odwiedzania wystaw, uczestniczenia w dostępnych wykładach otwartych, etc.