rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej

2020

Julia Kraszewska

05.05.2023
Promotor: dr hab. Agnieszka Meller-Kawa
PRACA LICENCJACKA



Rozbudowa budynku warsztatu krawieckiego W Nowej Soli i adaptacja na piętrowe apartamenty



Praca dyplomowa złożona jest z dwóch części, wykonanie projektu przekształcenia budynku istniejącego zakładu krawieckiego na cztery piętrowe apartamenty oraz wykonanie makiety w skali 1:50. 
W bryle budynku wprowadzono istotne zmiany. Należało rozebrać konstrukcję dachu i podnieść ściany o jeden metr, ponieważ obecnie poddasze jest zbyt niskie. Dodatkowo w środkowej części budynku wprowadzono dwa dużych rozmiarów wykusze. Powiększono w ten sposób znacznie powierzchnię mieszkalną i lepiej wykorzystano przestrzeń. W elewacji frontowej na parterze zmieniono okna na mniejsze od oryginalnych. Natomiast na piętrze wprowadzono dodatkowe duże okna w wykuszach oraz okna dachowe. Ponadto od strony południowej na poziomie parteru zaplanowano duże przeszklone drzwi rozsuwane, a na piętrze - okna w wykuszach. Dodatkowo jeden apartament będzie posiadał przestronny taras wychodzący na stronę wschodnią.
Układ pomieszczeń w każdym mieszkaniu jest podobny. Na parterze znajduje się przestronny salon z otwartą kuchnią i jadalnią, łazienka, pomieszczenie gospodarcze i dodatkowe pomieszczenie, które można przeznaczyć na gabinet lub pokój dla gości. Z salonu można przejść przez duże przeszklone drzwi rozsuwane do ogrodu. Schodami wchodzi się na poddasze, w którym znajdują się sypialnie i łazienki. Wnętrza utrzymane są w stylu nowoczesnym. Kolory dominujące w większości pomieszczeń to biel, czerń, z akcentami błękitu królewskiego oraz elementami z drewna. Każdy apartament posiada osobny piec gazowy do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wejście na ogród wychodzi na stronę południową, dlatego przez większość dnia jest mocno nasłonecznione. Wzdłuż całego budynku znajduje się pergola, która zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń. W ogrodzie wydzielono strefę odpoczynku oraz miejsce do grillowania na wolnym powietrzu. Od frontu budynku znajdują się miejsca parkingowe po dwa na każdy apartament. Cały teren jest ogrodzony metalowo-drewnianym płotem.
Makieta przedstawia przeprojektowany budynek wraz z najbliższym otoczeniem. Uwzględniono w niej wszystkie elementy konstrukcyjne budynku oraz zaaranżowano jeden apartament wraz z ogrodem. Dla lepszego zobrazowania układu pomieszczeń budynku piętro i dach są zdejmowane.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18