Wystawa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, Knappenrode 7.10.2022-26.02.2023
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ
Hommage à Jan Buck (I)
ŻYLIŚMY JUTRO
7.10.2022-26.02.2023
Wernisaż
7.10.2022, godz. 18.00
ENERGIEFABRIK KNAPPENRODE
Werminghoffstraße 20 | 02977 Hoyerswerda
HOMMAGE À JAN BUCK, 2022–2025
Projekt badawczo-wystawienniczy Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego
Jestem Polakiem, Serbołużyczaninem, Niemcem, Ukraińcem, Żydem, Europejczykiem, Amerykaninem. Jestem artystą. Istotnym jest, że nie jestem Janem takim czy innym? A może jestem? Rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem, fotografem, performerem – może jestem?
R. Bratt, 20.06.2022
Jan Buck (1922–2019) uchodzi za najwybitniejszego artystę serbołużyckiego, gdyż wytyczył serbołużyckim sztukom pięknym, dotąd ograniczonym do sfery przeeksponowanego folkloryzmu i prowincjonalizmu, całkiem nowe założenia, apelując o duchowe otwarcie sztuki serbołuzyckiej na europejski modernizm.
Fakt, że szczególnie inspirującą fazą w twórczości Jan Bucka był czas jego edukacji we Wrocławiu i że przez całe życie utrzymywał on kontakt z polską sceną artystyczną, sprawił, iż Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego włączył się w przygotowania katalogu wystawy retrospektywnej jego dzieł. Nadto zainicjował towarzyszący projekt badawczo-wystawienniczy, by uhonorować jego dokonania i nawiązać do wieloletniej tradycji współpracy artystów oraz instytucji kultury z Województwa Lubuskiego i z Łużyc.
Składa się na niego seria ekspozycji dzieł współczesnych polskich, niemieckich i łużyckich twórców, a także warsztatów artystycznych i międzynarodowych sympozjów naukowych pod wspólnym tytułem „Hommage à Jan Buck“. Całe przedsięwzięcie podsumowane będzie w czterojęzycznej publikacji.
Wystawa HOMMAGE À JAN BUCK (I)
ŻYLIŚMY JUTRO
Wystawa w muzeum – Zakładzie Energetycznym w Knappenrode inicjuje cykl ekspozycji „Hommage à Jan Buck“ w Niemczech i w Polsce. Składają się na nią dzieła pracowników Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego stworzone specjalnie na tę odsłonę. Mają one charakter site specific – odnosząc się zarówno do przestrzeni fizycznej, mentalnej czy historycznej, w tym do aury regionu przygranicznego oraz architektury postindustrialnej, w której znajduje się muzeum – Zakład Energetyczny w Knappenrode.
Prezentacja ta, będąc też echem doświadczeń Jana Bucka – wymiany twórczej z Polakami, troski o środowisko naturalne oraz szacunku dla lokalnej tożsamości, w sensie zastosowanych technik nawiązuje do jego interdyscyplinarnego dorobku.