Określenie Ultima Thule, oznaczające symboliczny kraniec świata według Wergiliusza, stało się punktem wyjściowym do pracy nad cyklem serigrafii nawiązujących do rozważań o świecie w ogóle. Kraniec, ujęty jako swoisty początek, prowadzić może do mitycznej krainy mikroświata, który będąc intymnym, staje się jednostkowym doświadczeniem otaczającej nas rzeczywistości. Artystka w swoich pracach stara się odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest stworzenie własnego indywidualnego świata będąc jednocześnie częścią wspólnoty. W serigrafiach odnaleźć można inspiracje kosmosem w rozumieniu początku wszystkiego, co znamy, a abstrakcyjne formy okazują się nam bliższe, niż wydawałoby się przy pierwszym spotkaniu. Tytuł wystawy jest jednocześnie nawołaniem do radykalnej wiary w swoją wrażliwość i autentyczność bez rezygnacji bycia w świecie. Bo czy nie każdy z nas jest twórcą mitycznej krainy, której nadaje własny system wartości?
Iwa Pytiak - jest artystką multidyscyplinarną. Absolwentka Wydziału Artystycznego i Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Sitodruku prof. dr hab. Andrzeja Bobrowskiego. W swoich działaniach często odwołuje się do natury i jej relacji z człowiekiem. Fascynuje ją praca z ciałem i głosem, ze szczególnym uwzględnieniem ciała jako samowystarczalnego narzędzia twórczego. Tancerka w Ośrodku Praktyk Choreograficznych Physical Arthouse, absolwentka 3-letniego kursu aktorskiego
Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu. Współpracowała z “Teatrem na faktach” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Od roku 2024 uczestniczka Studia Pantomimy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Wystąpiła m.in. w spektaklach Leszka Mądzika i Zdenki Pszczołowskiej. Zajmuje się muzyką, wideo oraz grafiką warsztatową i projektową. Wystawiała m.in. w Galerii BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Posługuje się głównie takimi technikami, jak sitodruk, fotografia, kolaż, grafika cyfrowa.