IV edycji konkursu Klakson
„Projekt szyty na miarę. Naturalne barwniki, włókna oraz tekstylia z recyklingu w sztuce.”
W tegorocznej IV edycji konkursu Klakson jednym ze zwycięzców został nasz projekt. Główną jego ideą jest powrót do tradycyjnych, rękodzielniczych technik z wykorzystaniem naturalnych barwników, włókien naturalnych oraz tekstyliów z recyklingu.
Za nami warsztaty z zaproszonymi gośćmi. W pierwszym etapie studenci kierunku Sztuki Wizualne pod okiem Aleksandry Bystry (ekspertka w dziedzinie barwierstwa, autorka bloga oraz książki „Dzikie Barwy”) zostali wprowadzeni w tajniki kąpieli barwierskich pozyskiwanych z egzotycznych oraz lokalnie spotykanych roślin. Kolejnym krokiem było barwienie tkanin bardzo starą, wywodzącą się z Japonii techniką Shibori. Kolejnym etapem projektu była nauka obsługi maszyn krawieckich w trakcie warsztatów prowadzonych przez Amelię Kube (ekspertka w dziedzinie krawiectwa, prowadzi w Zielonej Górze autorską pracownię krawiecką, w której uczy szycia zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane). Za nami także warsztaty z Yulią Drozdek (artystka z Ukrainy, która od kilku lat mieszka i tworzy w Zielonej Górze, współtwórczyni marki odzieżowej Platie). Dzięki jej doświadczeniu i wskazówkom uczestnicy zdobyli umiejętności wykorzystania w swych projektach tekstyliów z recyklingu oraz nauczyli się szyć techniką Sashiko.
Dzięki dofinansowaniu jakie otrzymał nasz projekt pracujemy w komfortowych warunkach – mamy sześć nowych maszyn krawieckich, dwa stanowiska barwierskie oraz akcesoria i materiały niezbędne do pracy twórczej. Z własnoręcznie zabarwionych tkanin powstały patchworkowe torby. Każda z nich jest inna, każda uszyta na miarę.
Zapraszamy do obejrzenia prac oraz relacji z przebiegu projektu na wystawie 12 stycznia 2024 roku, która odbędzie się w Galerii PWW w Zielonej Górze.
Projekt został dofinansowany przez Województwo Lubuskie.
Koordynatorka projektu i Opiekunka Koła Naukowego Wspólna Przestrzeń:
dr Patrycja Wilczek-Sterna
dokumentacja fotograficzna: Bartłomiej Kaczmarek
Zapraszamy do śledzenia działalności Koła Naukowego Wspólna Przestrzeń na stronie:
https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Naukowe-Wsp%C3%B3lna-Przestrze%C5%84-2073352699417685/