Serdecznie zapraszamy 21 marca o godzinie 12:15 do auli ISW na spotkanie z prof. Pauliną Komorowską – Birger, artystką wizualną, wykładowczynią, dyrektorką Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
“Godzina z prof. Pauliną Komorowską - Birger” zainauguruje cykl wykładów otwartych, które przybliżą sylwetki wykładowczyń i wykładowców Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Prof. Paulina Komorowska-Birger (ur. 1965 w Zielonej Górze) jest autorką 23 wystaw indywidualnych i brała udział w około 100 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdziemy w zbiorach: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w kolekcji Lubuskiej Zachęty oraz w zbiorach prywatnych. W Instytucie Sztuk Wizualnych prowadzi Pracownię Rysunku i Szkła Artystycznego. Spotkanie będzie poświęcone wybranym wątkom jej twórczości z lat 1988-2024.
W swojej twórczości zajmuje się przedmiotem-obiektem jako zapisem doświadczeń i działań. Instalacją, jako kompozycją obiektów lub jednorodną przestrzenią. Fotografią jako dokumentacją autorską. Wreszcie filmem jako rejestracją zdarzeń rozgrywających się w czasie. W licznych realizacjach wszystkie te środki wypowiedzi współistnieją i wchodzą w świadomie projektowane interakcje. Mamy tu do czynienia z twórczością raczej wyciszoną, prywatną i domową w znaczeniu świadomego procesu „zadomowienia sztuki”, o czym pisze prof. Beata Frydryczak w tekście „O szkle i zadomowieniu sztuki” poświęconym sztuce Pauliny Komorowskiej-Birger.
Prof. Paulina Komorowska - Birger w latach 1985 - 1990 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom w roku 1990. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuki. Od roku 1992 pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 1999 – 2002, pełniła funkcję z-cy dyrektora Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej, WA, UZ; w latach 2005 – 2008 roku, pełniła funkcję kierownika Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej, WA, UZ; w latach 2008 -2012 roku, piastowała stanowisko prodziekana ds. studenckich Wydziału Artystycznego, UZ oraz była członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a od roku 2012 do chwili obecnej jest ekspertem PKA; w 2015-2016 roku pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych WA UZ. Od roku 2019 ponownie pełni funkcję Dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych WA UZ, a także funkcję Przewodniczącej Dyscypliny Naukowej Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki.
Zapraszamy!