rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej

Aktualności

Expo 2020

20.01.2022 Aktualności

Mamy szczęście prezentować wystawę na światowym EXPO 2020 w Dubaju.
W trakcie czasowej ekspozycji Województwa Lubuskiego mieliśmy okazję pokazać projekty badawcze i design Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jako Uniwersytet Zielonogórski i Region Lubuski od 15 stycznia pokazujemy przykłady designu zorientowanego na ekologię, redesign i projekty inspirowane naturą.
Hasłem przewodnim polskiego Pawilonu EXPO 2020 jest inspiracja naturą. Dzięki owocnej współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z zespołem artystów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ w składzie: Magdalena Gryska, Alicja Lewicka-Szczegóła, Paulina Komorowska-Birger, Joanna Legierska-Dutczak, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko, Radosław Czarkowski, Paweł Andrzejewski wprowadziliśmy design i artystyczną wizję na całość ekspozycji.

Projektując wystawę zainspirowałam się falującymi krajobrazami Lubuskiego, strukturami nasadzeń winnic, kolorystyką i rytmami lasów. Nasza wystawa to efekty światła, kadrów krajobrazów i falujących struktur wzgórz i rzek, rozlewisk. Odwiedzający zanurzają się w krainę dźwięków przyrody. Na ścieżce zwiedzania wydzielonej falującymi strukturami oglądają kadry kolejnych krajobrazów, fotografie artystyczne i pejzażowe. To kombinacja działania światłem i strukturami.

Wystawę uzupełniają formy artystyczne i meble ogrodowe wykonane z elementów turbin wiatrowych - realizowane dzięki współpracy Instytutu Sztuk Wizualnych z firmą Anmet. Projekty falujących ścian akustycznych zostały zrealizowane dzięki doświadczeniom i pracom badawczym "PETarda Design". Pomimo wyzwań logistycznych i montażowych, efekt końcowy jest niezwykle pozytywnie odbierany przez zwiedzających Polski Pawilon EXPO2020.

Na wystawie zaprezentowali swoje prace artyści - pracownicy UZ:
Paulina Komorowska-Birger
Joanna Legierska-Dutczak
Anna Owsian
Marek Lalko

oraz studentki kierunku architektury wnętrz i architektury z zespołu PETarda Design z Koła Naukowego Studentów "Koła Projektowego" UZ: Paula Jarosz, Weronika Paśnik, Anna Wojciechowska pod opieką autorki koncepcji aranżacji i projektu wykonawczego wystawy Joanny Legierskiej-Dutczak.
Ponadto fotografie z zasobów Województwa Lubuskiego autorstwa: Piotra Chary, Tomasza Gładysa i Andrzeja Stajera.
W programie odbyły się m. in. pokazy mody Natali Ślizowskiej, co uzupełniło ekspozycję.
Meble ogrodowe prezentowane dzięki współpracy z firmą Anmet, struktury filcowe prototypowano na terenie Parku Naukowo Technologicznego we współpracy z firmą abiLine.
Za wykonanie wystawy odpowiadała firma MPromotion i lokalni kontraktorzy pod autorskim nadzorem autorskim Joanny Legierskiej-Dutczak.
Prezentację i promocję wystawy powierzono studentom. Z powodu obostrzeń i testów do Dubaju poleciały niestety tylko dwie studentki, zamiast czterech, zatem w prezentacji Pawilonu wspierał nas gorzowianin Mateusz Pogonowski z zespołu studenckiego Pawilonu Polskiego.
Wystawa została zaprojektowana w przestrzeni 100 m2 i tak zaplanowana, że zostanie odtworzona w wybranym miejscu lub sekcjami w miejscach na terenie Województwa Lubuskiego.

Pozdrawiamy z multikulturowego Dubaju, gdzie spotyka się technologia, design, biznes i piękno różnorodności kultur.
Pozdrawiamy z Pawilonu Polskiego EXPO 2020.
24. stycznia zakończymy prezentacje Lubuskiego.

Joanna Legierska-Dutczak

.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18