Andrzej Bobrowski
Wernisaż wystawy odbędzie się 13.01.2023 o godz. 13:00
Uniwersytet Zielonogórski
Galeria Rektorat im. Zenona Polusa
ul. Licealna 9, Zielona Góra
Wystawa czynna do 26.02.2023
Pola zależności
Prace – reliefy wynikają z prowadzonego przeze mnie cyklu Pola miłości, w którym istotna jest perspektywa rzędowa. Pola zależności w tym kontekście odnoszą się do sfery relacji i wpływają na interpretację uczuć, które w pracy wydobywam poprzez światło.
Przyjazną mi przestrzeń Galerii Rektorat im. Zenona Polusa podzieliłem na dwie części. Pierwszą, ciemną, w której umieściłem relief Pola zależności i drugą, jasną, gdzie znalazły miejsce rysunki.
Bliskie są mi idee manicheizmu. Na granicy dwóch światów – ciemnego i jasnego – jest łączący je pomost. Do niego czerwoną nicią przywiązałem kajak uczuć...
Mimo tytułowej skłonności do przesady, w moich pracach, które powstawały na przestrzeni wielu lat, czytelny jest balans, rodzaj dialogu pomiędzy intuicją a świadomością. Przypadek czy błąd, które akceptuję i w życiu, i w sztuce, grają w moich pracach role równorzędne ze świadomymi decyzjami, wyborami. Nie ograniczają i niczego nie zamykają.
Andrzej Bobrowski
prof. dr hab. Andrzej Bobrowski / po ukończeniu szkoły średniej w rodzinnej Nysie studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1990 roku w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W roku 2001 doktoryzował się, w 2004 – habilitował, a w 2012 otrzymał tytuł profesora.
Przez cały okres pracy naukowo-dydaktycznej, od roku 1996, jest związany z Uniwersytetem Zielonogórskim. W różnych okresach pełnił funkcje: dyrektora, zastępcy dyrektora w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej na Wydziale Artystycznym UZ, kierownika Zakładu Grafiki w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym UZ. Obecnie prowadzi Pracownię Serigrafii.
Równolegle, od 2005 r. pracuje w Poznaniu – w Akademii Sztuk Pięknych, a po zmianie w 2010 roku jej nazwy – w Uniwersytecie Artystycznym, obecnie imienia Magdaleny Abakanowicz. W roku 2016 został wybrany do pełnienia funkcji dziekana Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP (do 2022).
Artysta, dydaktyk, organizator. Promotor prac licencjackich, magisterskich i doktorskich.
Jako recenzent uczestniczył w postępowaniach habilitacyjnych i o nadanie tytułu profesora.
Zajmuje się grafiką, malarstwem i działaniami przestrzennymi (instalacje, obiekty).
Swoje dzieła prezentował na wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Co roku bierze udział w kilku wystawach zbiorowych w wiodących galeriach i instytucjach kultury w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Chinach, Indiach, Japonii, Niemczech, Rumunii.
Jest laureatem nagród i wyróżnień m.in.: na Triennale Grafiki Polskiej, Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu prof. dr. hab. Wojciecha Müllera za osiągnięcia artystyczne, Nagrody Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego za działalność dydaktyczną, a także Nagrody Prezydenta Miasta Zielona Góra za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.