INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> konkursy >> konkursy >> XV Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

XV Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut” oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze ogłaszają XV Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny.

W tym roku hasło konkursu brzmi: Medi@ społecznościowe/Social medi@.

Organizatorzy tegorocznym hasłem prowokują rysowników do refleksji i spostrzeżeń nad zagadnieniem: jak media społecznościowe zmieniają świat i człowieka. Papież i przywódcy państw „twittują”, całe rzesze ludzi żyją w alternatywnych światach uprawiając „Second Life”. Każdy może upublicznić swój blog i pokazać talenty na You Tube. Facebook jest narzędziem komunikacyjnym „arabskiej wiosny”. Portale randkowe stają się największymi agencjami matrymonialnymi. Odcięcie człowieka od dostępu do mediów społecznościowych powoduje syndrom „odstawienia” jak przy uzależnieniach. Nie sposób nie zgodzić się z faktem, że zmieniły one diametralnie sposób komunikacji zarówno organizacji, społeczności, jak i indywidualnych użytkowników. Na naszych oczach dokonują się gwałtowne zmiany i szybko zachodzące procesy. Uchwycenie ich w „krzywym zwierciadle” satyry przez spostrzegawczych rysowników satyrycznych może zaowocować ciekawymi pracami konkursowymi, które z przyjemnością obejrzymy później na wystawie.

Konkurs wpisał się już na stałe w kalendarz imprez miasta i regionu, a także zdobył renomę wśród polskich i światowych artystów rysunku satyrycznego. Jego tradycja sięga 1986 roku, kiedy zadebiutował tematem PRASA. W kolejnych latach tematami przewodnimi były m.in.: SZTUKA, MUZYKA, TELEWIZJA, ZAMEK, NAFTA I GAZ, WINO (WINOBRANIE), MUZEUM, BIBLIOTEKA, SAMOLOT-LOTNISKO-LATANIE. Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże, czego efektem jest kilkaset prac przysyłanych każdego roku z Polski i krajów całego świata. Zdobywcami Grand Prix byli m.in.: Jerzy Flisak, Eugeniusz Grigoriev, Henryk Cebula, Xu Cai Xiao, Bretislav Kovarik, Alessandro Gatto, Witold Mysyrowicz, Mikhail Zlatkovsky. Konkursowi towarzyszyć będzie wystawa najlepszych prac artystów otwarta jesienią br. w Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, a następnie prezentowana w licznych galeriach i salonach wystawowych całej Polski. Prace na konkurs ph. Medi@ społecznościowe/Social medi@ można nadsyłać do końca maja 2013 r.

 

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”

Dr Andrzej Buck


Regulamin konkursu i karta zgłoszenia

Regulamin (*.jpg)
Karta zgłoszenia (*.jpg)

 
Instytut Sztuk Wizualnych
e-mail: Sekretariat@isw.uz.zgora.pl

tel. + 48 68 328 29 67
ul. Wiśniowa 10
65-517 Zielona Góra