INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> Galeria NA DOLE >> Galeria "Na dole" >> JACEK JAŚKO / OBRAZKI Z PROWINCJI

JACEK JAŚKO / OBRAZKI Z PROWINCJI


Moja prowincja to miejsca najbliższe, pozornie niezmienne od lat. Tu bywam, chodzę, zapamiętuję. Mam wrażenie, że obraz mojej prowincji - w tym przypadku Kopańca, gdzie mieszkam i wrastam od końca ubiegłego stulecia - dla większości okaże się kolejnym, niewiele znaczącym wizerunkiem. Wartym może ledwie wzruszenia ramion. Nic na tych fotografiach ważnego, nic spektakularnego. Nic, co mogłoby zainteresować wszędobylskie media.

 

Jednak wbrew powszechnemu znaczeniu pojęcia prowincji, swojej prowincji, nigdy nie nie uważam za zapomniany, gorszy kawałek świata. Przydrożny kamień milowy, od ponad wieku wrastający w pobocze drogi, kałuża w miejsce przystanku z odbijającą się w niej figura na krzyżu;jedyne skrzyżowanie w mojej wsi. Fragmenty, okruchy, mgnienia. Fotografii przybywa. Zdecydowana większość nie ujrzy zapewne światła dziennego, nie zmaterializuje się. Wszystkie jednak pamiętam. Niektóre z nich, nawet coraz wyraźniej, mimo upływu lat.

Pozostaje tylko to co zapamiętane. A fotografia? Tylko wspomaga pamięć, inspiruje do ciągłej wędrówki przez jej wciąż przyrastające pokłady. Codziennie, choćby tylko kilka chwil.

Prowincja. To co ogarniam po horyzont. okolica najbliższa, istotna i najważniejsza. Moja prowincja, w której wyrosłem, z której wyruszałem na wiele lat, do której wróciłem by osiąść.

Jacek Jaśko, Kopaniec październik 2012 r.Jacek Jaśko - rocznik 1955

Pierwsze lata życia spędził a karkonoskim schronisku Strzecha Akademicka. Fotografuje od lat z niesłabnącym uczuciem niedosytu. Za fotografie z Karkonoszy nagradzany kilkakrotnie na Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Swoje prace poza Polską pokazywał m.on. w Aarhus (Dania), Berlinie, Hunfeld, Monschau, Wiesswasser i Bautzen (Niemcy). Wraz z grupa przyjaciół organizuje wystawy w Galeriach Na Płocie, tworzonych w Kopańcu, jeleniej Górze, Sopocie, Skierniewicach.W latach 2008/2009 we współpracy z Książnicą Karkonoską prowadził projekt fotograficzny Jelenia Góra Pamięć Miasta. Autor tekstów o fotografii. Przez kilkanaście lat był dziennikarzem Gazety Wyborczej< Słowa Polskiego i redaktorem naczelnym czasopisma Karkonosze.

Od 13 lat mieszka w Kopańcu w Górach Izerskich, gdzie organizuje warsztaty fotograficzne i prowadzi Galerię Domową.

 

Jacek Jaśko

Kopaniec 115

58-512 Stara Kamienica

czakadze@wp.pl

domspotkankopaniec.blogspot.com