INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> TRANSGRAFIA 2.0

TRANSGRAFIA 2.0

Transgrafia 2.0 jest wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
Konkurs obejmuje szeroko rozumianą grafikę. Przenikają się w nim różne media i techniki plastyczne: grafika warsztatowa, użytkowa, multimedia, animacje, instalacje, mappingi, komiksy, murale, tatuaże, czy przestrzeń graficzna właściwa dla gier komputerowych.

Udział w konkursie jest nieodpłatny.

NOWA EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU transgrafia!

transgrafia 2.0

Sztuka jest przestrzenią wolności

Wytchnienie. Nadzieja. Sztuka. Wolność. Rok 2021 niesie nadzieję wyzwolenia od traumy pandemii. Szczepienia, dystans społeczny, maseczki czy obsesyjne mycie rąk, prawdopodobnie staną się częścią zmian kulturowych, które na zawsze zdefiniują nasz świat. Nigdy dotąd pojęcia samotności, przejścia, wolnego wyboru czy wreszcie społecznej transgresji nie miały tak fundamentalnego znaczenia dla naszej osobistej wolności.


Bronka Nowicka w swoich refleksjach dotyczących pandemicznej edycji transgrafii w maju 2020 roku pisała: „Niedomiar, ubytek, niedostatek, podobnie jak paradoks, zgrzyt, absurd, nagłe lub powolne wytrącenie z norm, nawożą twórczość. Na niedoborze dzieło zdaje się kiełkować gęściej. Wschodzi szybciej i wydaje niezwykłe owoce.(...) Przymus wycofania się z szerszego pola, opuszczenia 
społecznej ektodermy, para-paradoksalnie (bo to paradoks pozorny), wzmógł w artystach to, co manifest transgrafii określił mianem emocji społecznych, wolności i kreowania współczesności przez obraz.”
To, co wydarzy się po pandemii, będzie szczególnie dotkliwe dla artystów, których nie obejmuje system pomocy i finansowego wsparcia. Już teraz jesteście w skrajnie trudnej sytuacji, a ten
stan może spowodować, że wiele osób będzie musiało wycofać się z obiegu sztuki. Nie dopuśćmy do tego!

Kolejna edycja transgrafii w szczególny sposób chce otworzyć się na Waszą potrzebę wyrażania postaw wolnościowych, społecznych i artystycznej ekspresji, która kumulowała się w Was przez ostatnie miesiące.

Spotkajmy się podczas trzeciej edycji transgrafii!


Katarzyna Wojtyga

kuratorka wystawy


ZGŁOSZENIA NA KONKURS PRZYJMUJEMY DO 10 MAJA 2021

Konkurs dedykowany dla Artystów reprezentujących Polskę. 


REGULAMIN, ZAŁACZNIKI i LINK DO FORMULARZA REJESTRACYJNEGO na naszej STRONIE INTERNETOWEJ

 

Zmień na język polski Change language to English

Małgorzata Dajewska / REFLEKSY I REFLEKSJE Informator ISW WYSTAWA WYSTAWA

Plany zajęć